Navštívte nás

Žilina, Závodská 6

Napíšte nám

ambulancia@blahamed.sk

Zavolajte nám

+421 41 270 55 77

6

Jarné mesiace prinášajú so sebou znovuzrodenie prírody a s ním sa prebúdzajú aj prvé kvety. Jednou z najznámejších je prvosienka jarná. Táto nádherná rastlina nesie v sebe nielen estetiku jasných žltých kvetov, ale aj liečivú silu, ktorú ľudia využívajú už stáročia.

Latinský názov a charakteristika

Prvosienka jarná, známa aj pod latinským názvom Primula veris, patrí do čeľade prvosienkovitých. Je to trváca bylina s holou stonkou, dorastajúca do výšky približne 30 cm. Jej listy, ktoré vyrastajú priamo z podzemku, sú podlhovasté, vajcovité a zelené, tvoria ružicu a majú zúbkatý okraj. Kvety prvosienky sú veľké, žlté, usporiadané do okolíkov na vrchole stvolu a majú päťpočetný kalich, rúrkovitú korunu a piatimi tyčinkami. Plodom je vajcovitá, hnedá tobolka obsahujúca množstvo semien. Podzemok prvosienky je krátky, vertikálny, s mnohými svetlohnedými, tenkými korienkami. Rastlina je medonosná. Prvosienku nájdeme na lúkach, pasienkoch, slnečných stráňach, ale aj v riedkych lesoch.

Vysušená rastlina je svetlohnedá, charakteristicky vonia a má slizovitú chuť. Čaj z prvosienky jarnej má typickú zlatožltú farbu, odporúča sa podávať s medom.

Liečivé účinky

Prvosienka jarná obsahuje množstvo účinných látok ako saponíny, éterický olej, glykozidy, flavonoidy, vitamín C, betakarotén a ďalšie. Tieto látky jej dávajú široké spektrum liečivých účinkov:

Dýchacie cesty: Prvosienka má pozitívne účinky pri kašli a odhlieňovaní, čo ju robí vhodnou pri liečbe bronchitídy, chrípky a astmy.

Reumatizmus: Pomáha zmierňovať bolesť pri reumatických ochoreniach.

Nervový systém: Pôsobí utišujúco na nervový systém, čo môže byť prospešné pri problémoch s nespavosťou, neurózami a epilepsiou.

Diuretický účinok: Má mierny diuretický účinok a môže pomôcť pri odvodňovaní organizmu.

Imunitný systém: Posilňuje imunitný systém a má antiseptické a antibiotické vlastnosti.

Krv a dýchacie cesty: Prispieva k prečisteniu krvi a dýchacích ciest.

Ale pozor, prvosienka je vhodná skôr na kombinovanie s inými liečivými rastlinami ako na dlhodobé samostatné užívanie. Vo väčších dávkach môže spôsobiť žalúdočnú nevoľnosť a hnačku.

Zber a sušenie

Korene a podzemky sa zbierajú v auguste alebo skoro na jar, keď listy rastlín začnú vädnúť. Listy sa zbierajú počas kvitnutia v apríli a máji, zatiaľ čo kvety sa zbierajú bez stoniek v období plného rozkvetu. Po zbere sa korene, podzemky, listy a kvety rýchlo sušia v tieni pri stanovenej teplote, čím sa zachovávajú ich liečivé vlastnosti.

Tipy na použitie prvosienky:

Zápar z prvosienky jarnej vhodný pri prechladnutí

Na prípravu záparu sa najčastejšie používa vňať, čiže listy a kvety. Ako na to? 2 čajové lyžičky zalejeme vriacou vodou a necháme 10 minút lúhovať. Pijeme 3 šálky denne.

Odvar prinášajúci úľavu pri zápale pľúc

Na odvar sa využívajú korene prvosienky jarnej – 1 polievková lyžica koreňa sa nakrája a nechá lúhovať 15 – 20 minút v studenej vode. Následne sa zmes privedie k varu, vypne sa a nechá ešte 15 minút lúhovať. Pijú sa 3 šálky denne po dúškoch.

Čaj proti nespavosti od liečiteľky Márie Trebenovej

Prvosienka jarná nechýba ani medzi liečivými rastlinami Márie Trebenovej. Proti nespavosti odporúča nasledujúcu zmes rastlín:

Zmiešajte 50 g kvetov prvosienky, 25 g kvetov levandule, 10 g ľubovníka bodkovaného, 15 g chmeľových šištičiek a 5 g valeriány lekárskej. Z jednej čajovej lyžičky tejto zmesi si pripravte zápar, ktorý zalejte ¼ litrom vriacej vody a nechajte lúhovať 3 minúty. Čaj pite po dúškoch pred plánovanou dobou odpočinku.

Prvosienka jarná je nielen krásna kvetina, ale aj zdroj prírodného liečiva, ktoré človek môže využiť na posilnenie zdravia a boj proti rôznym chorobám. Je však dôležité dodržiavať správne postupy pri zbere a sušení, aby sa zachovala jej liečivá sila a kvalita.